Futbol Spor Ergenlik Performans Eğitim Antrenman Eğitimi Hareket Gelişim Teknik Hareketler Öğrenme Hareketlilik Oyun Psikolojik İletişim Denge Futbol Akademi

Futbol Spor Erenlik Performans Eğitim Antrenman Eğitimi Hareket Gelişim Teknik Hareketler Öğrenme Hareketlilik Oyun Psikolojik İletişim Denge Futbol Spor Erenlik Performans Eğitim Antrenman Eğitimi Hareket Gelişim Teknik Hareketler Öğrenme Hareketlilik Oyun Psikolojik İletişim Denge

  Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   İletişim   |   Ön Başvuru Formu                                                                     Türkçe   |   English

Ana Sayfa

 

Akademiden

 

Eğitim Kadromuz

 

Eğitim Kampımız

 

Yıldızlarımız

 

Haber

 

Bilgi Bankası

 

İletişim

 

 

 

 

 

 

Çocuk ve Gençlerin

gelişim basamakları :

 

 

 

6 ve 10 yaşındaki çocukların sportif eğitimi okulda ve kulüplerde başlar.

 

Futbol Spor Ergenlik Performans Eğitim Antrenman Eğitimi Hareket Gelişim Teknik Hareketler Öğrenme Hareketlilik Oyun Psikolojik İletişim Denge Futbol Akademiİlkokullardaki spor, planlı ders üniteleri ve geniş kapsamlı sportif imkânları ile hedefe yönelik performans gelişimini sağlayacak ön şartlara sahip olmalıdır.

 

Ön plandaki hedef, fiziki yeteneklerin gelişimini geniş kapsamlı bir hareket zenginliğine çevirebilmeli ki futbola Özgü hareketler daha kolay sabitlenebilsin. Çocuklar aynı zamanda, velilerinden teşvik ve destek görerek, boş zamanlarında spor yapmalılar.

 

Hepsi yüzmesini öğrenmeli, atletizm yapmalı ve geniş kapsamlı oyunsal şekiller ile tanışmalıdırlar.

 

Değişik disiplinlerde ne kadar iyi bir gelişim sağlanırsa, futbol antrenmanındaki öğrenimde o kadar kolaylaşır.

 

Sportif temel eğitim ne kadar geniş kapsamlı olursa, futbol oynamasını Öğrenmek de o kadar çabuk olur.

 

Her çocuk buna uygun beden eğitim derslerine ya da imkânlarına sahip olmadığı için, burada ya da boş zamanlarında hareketlilik tecrübesi kazanabilmelidir. Bundan dolayı, futbol antrenmanında yalnızca futbola özgü oyun ve alıştırma şekilleri değil, özellikle koşu için top ile oyunlar, sıçrama ve tırmanma alıştırmaları da sunulmalıdır.

 

Buna rağmen, çoğu zaman haftada 1 defa yapılan antrenmanda, futbola özgü eğitim ön planda tutuluyor.

 

Aslında, çocukları sistemli antrenmanlar ile futbol oyununa yaklaştırmak ve performans gelişimlerini devamlı desteklemek gerekir. Fakat haftada bir defa yapılan antrenman, spora ilgisi olan. Çocuğa, en yüksek performansa kavuşabilme temelini garanti edemez

 

Bütün büyük yıldız futbolcular be zamanlarını ya tek başına ya da gruplar halinde okul bahçelerinde arsalarda ve sokaklarda top oynayarak değerlendirmişlerdir

 

Böylece bu şekilde top ile meşgul olarak, kendilerinde, topa olan güvenlerini geliştirdiklerinden, şimdi yüksek performans seviyelerinde oynayabilmektedirler.

 

Ergenlik Öncesi Çağı

 

Bu çağ, ilkokul yaşı ile Ergenlik çağının başlangıcındaki zamanı kapsar.

 

12–13 yaşlarında biyolojik gelişimi ile boy ve enine doğru büyümedeki denge sağlanır. Bununla doğru orantılı olarak fiziksel uyum ve psikolojik denge, zor hareket akışlarının bile kolayca ve çabuk öğrenilmesi için en mükemmel temeli oluşturur.

 

Bu iddialı hareket akışlarının öğreniminde belli bir taklit içgüdüsü gözlenir. Ancak çocuklar bu yaşta oyun oynama çağından çıkmışlardır.

 

Teknik kabiliyetlerin özel alıştırmaları şimdi yapılması gereken eklemelerle (şimdiye kadar sunulmuş olan oyunsal şekillerden hariç) teknik eksiklikler, engel olarak ortaya çıkar.

 

Ergenlik öncesinde en iyi öğrenme başarısı elde edilir.

 

Bu yaş grubundaki tipik olan “aniden öğrenme” nin sebebi ise, motorik yönlendirme kabiliyetinin gelişimi, algılama kabiliyetinin ve iletişimin iyileştirilmesidir.

 

Şayet çocuklar ilkokul çağında hareket kabiliyetlerini geniş kapsamlı geliştirdiler ise, hareket akışlarının öğrenimi gittikçe hızlanıyor.

 

Hareketler bu yaşta, bilinçli olarak öğrenilmiş olan tekniğin incelenmesi ile başlamalıdır.

 

Buna paralel, basit taktik davranışlar çalışılmalı ki, bunların sonunda normal bir 11:11'lik maçta, tek tek her oyun pozisyonuna yönelinebilsin.

 

Ayrıca bu yaş: hareketliliğin, çabukluğun ve dayanıklılığın çalışılmasına müsaittir.

 

Hareketlilik antrenmanında önem verilmeli, çünkü çalışmalar yapılmazsa yaş ilerledikçe esneklik kaybolmaktadır.

 

Birinci Ergenlik Çağı

 

Ergenlik çağının başlaması yoğun bir boy büyümesi de başlar. Özellikle kol ve bacaklar gövdeye nazaran daha çabuk büyür. Bundan dolayı çocukların gövdelerinde bir dengesizlik oluşur. Bu da özellikle 12/13 ile 14/15 yaşındaki çocukların koordinasyon kabiliyetlerini olumsuz şekilde etkiler.

Motorik öğrenme kabiliyeti duraklar. Dolayısıyla yeni hareketlerin öğrenimi zorlaşır, İlkokul çağında devamlı antrenman görmüş çocuklarda bu tür problemler gözlenilmez. Alışılmış ve mükemmel şekilde yapılan hareketler, kalite eksikliği açısından korumuştur.

 

Buna rağmen Ergenlik çağındaki gençler başarısızlıklarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Çünkü bu başarısızlık, ölçüsüz başarısızlık beklentileri ile orantılıdır. Psikolojik açıdan çocuklar dengesiz olup güvensizlik ve dağınıklık gözlenir. Bu çağda olağanüstü bir istekle birlikte, bencillik ve istikrarsızlık tespit edilmiştir. Neticede kendine öz bir heyecan ve durgunluk, hareketlilik ve başarısızlıktan ve mağlubiyetten doğan bir korku mevcuttur.

 

Aşırı derecede saldırganlık da sorun yaratabilir. Antrenörler bu tür gerçekleri bilmek mecburiyetindedirler ki, karşılaştıkları zor durumlarda olumlu tepki gösterebilsinler.

 

Önemli olan ilgi çekici alıştırma şekilleri ile oyunculara uygun yüklemelerle motive edebilmektir.

 

Antrenmanın planlanması, Ergenlik çağının her oyuncusunda aynı zamanda olmadığı gerçeğinden dolayı, büyümede bireysel değişiklikler, performans kabiliyetinde de değişiklikler meydana getirir. Takvim yaşı ve biyolojik yaş da, büyük bireysel gelişim değişikliklerine neden olur.

 

 

Biyolojik yaşı açısından büyük olanlar gelişim ve olgunlaşmalarında birkaç sene önde olup, fiziki açıdan uygun şekilde performansa ve yüklemeye müsaittirler.

 

Bunun anlamı, D- ve C-gençlerdeki (10–12 ya da 12–14 yaşlar) performans gruplarında, antrenmanlılık durumlarına ve yeteneklerine bakılmaksızın olgunluk devresine ulaşıncaya kadar, performans yeteneklerinin uygun olduğudur.

 

Bu yaş grubunda her oyuncuya aynı antrenman uygulanırsa, bazıları için ya az ya da fazla gelir. Burada antrenör, ayrıntılı antrenman yapmalıdır. Dikkati, özellikle geç gelişen çocuklar üzerinde olmalıdır. Ayrıntılı bir antrenman uygulaması ile, değişik performans gruplarında ne fazla ne de az yükleme yapılmış olur. Ergenlik çağında, kondisyonel (fiziki) performans faktörleri yüksek oranda gelişir.

 

İkinci Ergenlik Çağı

 

Bu çağda gençler (14/15 ile 17/18) için, öğrenme ve performans ön koşulları ile çok iyidir.

 

Yoğun bir genişliğine büyün vücudun fiziki dengesi sağlanıyor ve hareketler tekrar daha ekonomik ve hedefe yönelik yapılanabiliyor. Şimdiye kadar yanlış öğrenilmiş olan şeyler, iyi bir başarı ile düzeltilebilinir.

 

Yeni tespitlere göre Ergenlik çağı mutlaka 18. yaşında bitecek diye bir kural yoktur. Özellikle birkaç sene daha, yetişkin insan çağına sarkabilmektedir.

 

Bu çağda gençler ideal tekniğin ve "stilin" arayışı içerisindedir." Teknik taktik açıdan yetenekler ve kabiliyetler iyileştirilip, fiziki yüklemelerde yükseltilebilir.

 

İdeal teknik ve kişisel "stil" ince çalışmalarla sağlanabilir.

 

Antrenman yoğunlaşır ve geniş kapsamlıdır. İçeriği ve yükleme açısından yetişkinler için yapılan antrenman uygulanır.

 

Bu çağda, birinci çağa nazaran, gençler güvensizliklerini ve davranışlarındaki dengesizlikleri atmışlardır. Göstermiş oldukları kendi performanslarına, arkadaşlarının hatalı ve zayıf yönlerine daha fazla yorum getirirler. Dışarıdan gelen eleştirilere hala hassastırlar. Baskılı otoriteye karşı olup, bilinçli ve ikna edici eleştiriye açıktırlar.

 

Çocuklardaki biyolojik ve psikolojik gelişim seviyeleri, Federasyon tarafından uygun şekilde maç programlarına alınmıştır.

 

Beşiktaş Platform

Beşiktaşlılara özel web sitesi.
Beşiktaş Platform

Real Madrid

Real madrid hakkında her şey.

Real Madrid

Türk Futbolu

Türk ve dünya futbolu bilinmeyenler.

Türk Futbolu

Hot-Affiliates Reklamları

Bu sitede reklam ver

Futbol Akademi © 2006 - Yürürlülükteki yasalarca her hakkı saklıdır.

E-Posta