. . . Dinlenme Dönemleri Antrenman Enerji Eğitim Beslenme Futbol Şeker İçecekler Kilo Alma Şekerli Yiyecekler Kan Şekeri . . .

Dinlenme Dönemleri Antrenman Enerji Eğitim Beslenme Futbol Şeker İçecekler Kilo Alma Şekerli Yiyecekler Kan Şekeri

  Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   İletişim   |   Ön Başvuru Formu                                                                     Türkçe   |   English

Ana Sayfa

 

Akademiden

 

Eğitim Kadromuz

 

Eğitim Kampımız

 

Yıldızlarımız

 

Haber

 

Bilgi Bankası

 

İletişim

 

 

 

 

 

 

Sporcuların dinlenme dönemleri

ve kilonun sabit tutulması :

 

 

 

. . . Dinlenme Dönemleri Antrenman Enerji Eğitim Beslenme Futbol Şeker İçecekler Kilo Alma Şekerli Yiyecekler Kan Şekeri . . .

 

Sporcuların yoğun müsabaka dönemleri sonrası girdikleri dinlenme dönemlerinde çabuk kilo alma eğilimleri olduğu bilinmektedir. Bunda, antrenman dönemindeki fazla enerji alma alışkanlığının payı büyüktür. Düzenli olarak yapılan idmanlar kesildiğinde enerji harcamasında belirgin bir azalma olur. Ancak beyindeki iştah merkezi antrenman dönemindeki enerji girişinin aynısını istemeye devam eder. Doğal olarak da bu istem kontrolündeki problemler fazla alınan enerjiyi yağa dönüştürüp yağ dokusu olarak depolanmasına neden olur.

Fazla oranda tüketilen şekerli yiyecek ve içecekler kan şekerinde yükselmeye neden olur. Bunu takiben birkaç saat sonra kan şekerinde düşme görülecektir. Böylece de iştah merkezi uyarılacak tekrar yemek hissi artacaktır. Dönüşüm sürekli aynı şekilde sürecektir. Sporcuların yılların birikimiyle karbonhidrattan zengin besin alışkanlıkları olduğu kati bir gerçektir.

 

Şeker ve şekerli yiyecekler alışkanlık yaparlar. Ancak bu tip beslenme alışkanlığı dinlenme dönemlerinde azaltılmalıdır. Tabii ki uzun dönemlerin getirdiği alışkanlıkla karbonhidrattan zengin besinlerin alımını azaltmak kolay olmaz. Bununla birlikte basit şekerlerin tüketimi azaltılarak yerine kompleks şekerlerin alımı artırılabilir.

Tabii ki beslenme alışkanlıklarının dışında yürüyüş, hafif tempolu yenileme koşuları, yüzme,tenis, kısa ve hafif tempolu basketbol oyunları ve sporları dinlenme dönemi için uygun ve gereklidir. Çünkü hareketsizlik kısa bir süre sonra antrenmanlarla elde edilen faydaları ve özellikleri alıp götürecektir. Bu şekilde kemik ve anatomik sağlığın korunarak kilonun sabitlenmesi mümkün olacaktır.


Aktif sporu bırakanlar için de dinlenme dönemleri yeni bir yaşam biçimi olmalıdır. Bu şekilde tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, dolaşım sistemi hastalıkları, iç organ ve genel yağlanma gibi sorunlar ancak bu şekilde geciktirilir veya meydana çıkartılmaz.

 

 

 

İlgili Başlıklar:

- Sürantrenman durumunda sporcu nasıl beslenmelidir ?

- Müsabaka öncesinde şeker ve şekerli yiyecekler ( bal - pekmez vs.) kullanılmalı mıdır?

 

80 Günde Devrialem

80 günde tüm dünyayı keşfedin.

80 Günde Devrialem

Top 100 Siteler

Top 100 siteler burada.

Top Siteler

Seyahat Platformu

Tatil promosyonları, ucuz tatil fırsatları.

Seyahat Platformu

Hot-Affiliates Reklamları

Bu sitede reklam ver

Futbol Akademi © 2006 - Yürürlülükteki yasalarca her hakkı saklıdır.

E-Posta